Debata o religii i ekopolityce

green-values-and-religion-debata-25-10-201625 października 2016 odbyła się zorganizowana przez fundację Strefa Zieleni debata wokół książki „Green values, religion and secularism”, z udziałem Adama Ostolskiego, Eriki Meijers, Łukasza Skurczyńskiego i Tomasza Piątka. Debatę moderował Mateusz Luft.

Do czego jednak właściwie potrzebujemy dziś religijności? I z kim podejmować dialog? Adam Ostolski na pytanie o sojusz kościoła i ekopolityki, zadane przez prowadzącego debatę Mateusza Lufta z Magazynu Kontakt odpowiedział, że nie jest on możliwy. – I bardzo dobrze! – dodał zaznaczając, że powinniśmy myśleć nie w kategoriach dyskusji z instytucjami, lecz osobami wierzącymi. – Musimy uaktywnić i szanować wszystkie motywacje, które przyczyniają się do ludzkiej gościnności i troski o ziemię – tłumaczył.

Jego zdaniem odpowiedzią na wyzwania współczesności nie może być powierzchownie rozumiany sekularyzm, stający się narzędziem w budowaniu poczucia wyższości między miejską elitą a prowincją czy między Europejczykami a imigrantami.

– Język wartości cywilizacyjnych i religijnych zawłaszczony został przez prawicę, co widać przy okazji kryzysu uchodźczego. Brakuje głosu tych, dla których gościnność czy ciekawość Innego jest elementem wiary. Rolą lewicy powinno być danie tym ludziom głosu – argumentował socjolog.

Czytaj relację Bartłomieja Kozka na stronie „Zielonych Wiadomości”.