PR24: Rozliczenia z komunizmem


W debacie poranka Polskiego Radia 24 Adam Ostolski dyskutował z Piotrem Dmitrowiczem o rozliczeniach z komunizmem i polityce historycznej Prawa i Sprawiedliwości. Dyskusję prowadził Łukasz Sobolewski.

W sondażu TNS Polska dla Polskiego Radia 24 zapytano również, czy funkcjonariusze PRL-owskiego aparatu represji powinni zostać pozbawieni przywilejów emerytalnych i rentowych. Ankietowani w 48 proc. odpowiedzieli, że zdecydowanie tak lub raczej tak, w 26 proc., że raczej nie lub zdecydowanie nie, a w 26 proc., że trudno powiedzieć. Jak zwracał uwagę Adam Ostolski, każdy, kto popełnił jakieś przestępstwa albo krzywdził opozycjonistów, powinien być za to rozliczany, jednak pytanie jest tendencyjne.

– To pytanie łączy dwie rzeczy: pracę w służbie bezpieczeństwa lub milicji obywatelskiej ze zwalczaniem opozycji. Kontekst, w którym zadaje się to pytanie, dotyczy oczywiście ustawy dotyczącej emerytur mundurowych. Gdyby zapytać, czy ktoś, kto przepracował jeden dzień w milicji obywatelskiej, a dwadzieścia parę lat w II RP, powinien mieć obniżoną emeryturę, odpowiedzi byłyby inne – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Link do relacji i podcastu