PR24: komentarz tygodnia

Mijający tydzień upłynął pod znakiem zapowiedzi wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach. Jak mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, zmiany miałyby obowiązywać już od przyszłorocznych wyborów. W Polskim Radiu 24 najważniejsze wydarzenia ostatnich dni komentowali Jan Chmielewski z „Nowej Konfederacji” i Adam Ostolski z „Krytyki Politycznej”.

[…]

Adam Ostolski w pomyśle Prawa i Sprawiedliwości dostrzega zarówno plusy, jak i minusy. – Sama idea projektu jest dobra. W wielu miejscach rzeczywiście ukształtowały się lokalne układy oligarchiczne wokół włodarzy miast – wskazywał komentator. – Wątpliwości wzbudza jednak tempo reformy. Półtora roku to niewiele czasu, a polityka samorządowa wymaga perspektywicznego myślenia – mówił publicysta.

Link do audycji

***

Odebranie głosów PiS-owi jest możliwe – omówienie audycji na witrynie Krytyki Politycznej:

Według sondaży politycznym wygranym kryzysu parlamentarnego jest partia rządząca, a przegranym Nowoczesna. Ostolski skomentował sytuację opozycji: – Poparcie dla PO i Nowoczesnej trzeba sumować, bo obie partie walczą o to samo, ale nadal nie odbierają elektoratu PiS-owi. To pokazuje bezradność opozycji parlamentarnej, walczą o głosy między sobą, ale żadna z tych partii nie wpadła na pomysł, jak uderzyć w podstawy poparcia społecznego dla partii rządzącej.

– Odebranie głosów PiS-owi jest możliwe, ale wymaga dużo pracy i mniejszego skupienia na polityce parlamentarnej, na polu wyznaczonym przez Prawo i Sprawiedliwość, mniej reaktywności i więcej aktywności. Nowoczesna i PO nie pamiętają, że polityka to reprezentowanie ludzi, a nie wysokość słupków – skonkludował Ostolski.

Link do całego tekstu