PR24: Debata dnia


O relokacji uchodźców, miejscu Polski w Unii Europejskiej oraz pozycji Jarosława Gowina i Andrzeja Dudy mówili w audycji Debata Dnia 17 maja 2017 Aleksander Majewski (tygodnik wSieci i portal wpolityce.pl) i Adam Ostolski (Krytyka Polityczna). Dyskusję prowadził Łukasz Sobolewski.

Według Adama Ostolskiego konfrontacja z Unią Europejską jest dla Polski bardzo groźna. – Nie chodzi o kary, sankcje czy procedurę kontroli praworządności. Brak współpracy przy zmniejszaniu ciężaru kryzysu migracyjnego, który dotyka głównie kraje na południu Europy, będzie wzmacniał głos tych, którzy jak obecny prezydent Francji Emmanuel Macron, chcieliby budować Europę dwóch prędkości i zwiększyć integrację w strefie euro – mówił publicysta.

Adam Ostolski wykazywał, że postawy społeczne w sprawie uchodźców się zmieniły ze względu na dominację głosów antyuchodźczych w mediach. – Wiosna 2015 roku 72 proc. Polaków opowiadało się za przyjęciem uchodźców, co było jednym z największych wyników w UE. Jednak ci ludzie nie byli reprezentowani w debacie publicznej, ponieważ słychać było tylko sprzeciwiający się uchodźcom głos Kukiz ’15 i PiS-u. Polacy jako gościnne społeczeństwo są bardziej otwarci, niż sądzą politycy z lewa i prawa – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Link do całej audycji