PR24: Polityka i bezpieczeństwo

17 sierpnia 2017 Adam Ostolski (Krytyka Polityczna) i Mirosław Skowron (Super Express) dyskutowali o perspektywach politycznych „ośrodka prezydenckiego” oraz polityce obronnej i zagranicznej Prawa i Sprawiedliwości. Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

– Wątpię, by taki blok powstał. Zwłaszcza w formie, o jakiej się mówi. Ta informacja ma raczej potwierdzić to, że prezydent ma samodzielną pozycję i ewentualną przyszłość polityczną bez Prawa i Sprawiedliwości – oceniał w Polskim Radiu 24 Adam Ostolski. Zdaniem publicysty, siłą prezydenta jest utrzymywanie zależności między nim a PiS-em, wzajemne „trzymanie się w szachu”. – Andrzej Duda nie wygra wyborów prezydenckich bez PiS-u, a PiS nie wygra bez Andrzeja Dudy – wskazywał komentator.

Link do audycji

* * *

Adam Ostolski i Roman Mańka fot. PR24 MR

W podsumowaniu tygodnia 19 sierpnia 2017 w Polskim Radiu 24 o tym, dlaczego w obecnych czasach tak trudno przeciwdziałać atakom terrorystycznym oraz o tym, jaka powinna być adekwatna reakcja rządu na nawałnice, mówili Adam Ostolski z Krytyki Politycznej i Roman Mańka z Fundacji FIBRE. Gospodarzem audycji był Jakub Jałowiczor.

Jak wskazywał na naszej antenie Adam Ostolski, głównym problemem jest to, że zamachowcy dziś posługują się znacznie skuteczniejszymi metodami działania. – Kiedyś, w latach 70. i 80. XX wieku, ruchy terrorystyczne były organizacjami hierarchicznymi, z centrum dowodzenia i kształceniem kadr. Z nimi jednak można było negocjować, bo miały jasne cele polityczne. Na początku obecnego wieku nastała epoka siatek terrorystycznych, które już były groźniejsze, bo nie musiały mieć ścisłego centrum, wystarczyła wymiana informacji – mówił publicysta.

– Tzw. Państwo Islamskie stworzyło jeszcze nowy typ działania. ISIS działa podobnie, jak franczyza. Nie kształci ludzi na potrzeby dokonywania zamachów, a inspiruje ich ideologicznie, w ten sposób zachęcając do przeprowadzania ataków. Kiedy już dochodzi do zamachu, jeszcze kiedy nie wiadomo, kto jest za niego odpowiedzialny, ISIS już przyznaje się do ataku – wyjaśniał Adam Ostolski.

Link do audycji