PR24: reprywatyzacja i strefa euro

O konwencji Platformy Obywatelskiej, aferze reprywatyzacyjnej i przyszłości Unii Europejskiej rozmawiali 23 października 2017 w audycji Debata Poranka na antenie Polskiego Radia 24 Adam Ostolski (Krytyka Polityczna) i Mirosław Skowron („Super Express”). Gospodarzem programu był Sławomir Jastrzębowski.

Dyskusja na temat przyjęcia euro przez Polskę rozgrywa się na wielku płaszczyznach. Wielu z jej uczestników pamięta słowa laureata Nagrody Nobla z ekonomii Josepha Stiglitza. Stwierdził on, że euro jest zagrożeniem dla rozwoju Europy i sprzyja tylko kilku państwom.

Zdaniem Adama Ostolskiego w Polsce dyskusja o wprowadzeniu euro zastępuje debatę o przyszłości Europy. – Kryteria przyjęcia euro są zapisane w traktatach i nie możemy ich sobie wybrać. W tej chwili najważniejszym projektem w integracji europejskiej jest filar praw socjalnych, proponowany przez Komisję Europejska, w którym Polska nie ma zamiaru uczestniczyć. Kolejnym postulatem jest unia obronna, która ma formułę koalicji, lecz Polska w tym projekcie też nie chce brać udziału. Opozycja powinna to wykorzystać – powiedział komentator.

Jak podkreślał Adam Ostolski polityka zaciskania pasa negatywnie wpłynęła na podstawowe prawa w UE. – Jedynym argumentem za przyjęciem euro byłoby, to że w końcu byśmy zobaczyli jak mało zarabiamy w porównaniu z innymi państwami. Gdy mówi się o skutkach ekonomicznych przyjęcia euro, to odpowiedź brzmi, że to projekt polityczny. Jednakże w wymiarze politycznym euro to narzędzie do niszczenia demokracji w państwach. W Grecji są urzędnicy z Niemiec, którzy zarządzają ściąganiem podatków, a w Hiszpanii przyjęto ustawy ograniczające wolność zgromadzeń, by ukrócić protesty przeciwko polityce zaciskania pasa – wskazywał publicysta.

Link do audycji