TOK FM: Obalenie pomnika Jankowskiego

Obalenie pomnika ks. Jankowskiego w Gdańsku i powody, dla których państwowe i kościelne instytucje nie radzą sobie z ochroną dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym mówił Adam Ostolski w audycji Agaty Kowalskiej na antenie TOK FM 21 lutego 2019.

-To działanie spełnia warunki obywatelskiego nieposłuszeństwa, jak i działania artystycznego.  Jest takie klasyczne powiedzenie “nie ma niczego bardziej niewidzialnego niż pomnik”. Bardzo często służą one odwracaniu uwagi od pewnych zjawisk, przemilczaniu pewnych aspektów historii.  Jak sądzę, w opinii tych, którzy obalili pomnik prałata Jankowskiego, sama jego obecność jest aktem przemilczenia, wymazania głosów tych, których ksiądz Jankowski skrzywdził – komentował w TOK FM dr Adam Ostolski z UW.

Są sytuacje, w których trzeba powiedzieć, czy jest się “za” czy “przeciw”. Trzeba powiedzieć, na czym budujemy wspólnotę. Procedury to za mało, one nie tworzą jeszcze wspólnoty.  Na jakich wartościach i na jakim wykluczeniu z obszaru uznania publicznego budujemy? Czy chcemy wykluczyć ofiary przemocy seksualnej wobec dzieci, czy ludzi, którzy to robią i tolerują. Moim zdaniem, to nie są moralnie symetryczne działania  – stwierdził dr Ostolski.

Link do omówienia audycji

Link do podcastu