W Szczecinie i Stargardzie o polityce mieszkaniowej

We wtorek Adam Ostolski rozmawiał o polityce mieszkaniowej z mieszkańcami i mieszkankami Stargardu.
– Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość prowadziły pozorowaną politykę, której symbolem było Mieszkanie dla Młodych. Nie zaspokoiły głodu mieszkaniowego, tylko wpompowały pieniądze w banki i branżę deweloperską – mówił lider szczecińskiej listy Zjednoczonej Lewicy.
Wcześniej konferencja prasowa na temat propozycji Zjednoczonej Lewicy w dziedzinie polityki mieszkaniowej odbyła się w Szczecinie.
„W Polsce brakuje od 600 tysięcy do 1,5 miliona lokali – twierdzi lider listy do Sejmu w okręgu szczecińskim. Według Adama Ostolskiego problemem są nie tylko braki lokalowe. Szef Partii Zieloni wskazuje, że około 5,5 miliona osób żyje w złych warunkach, a blisko połowy młodych Polaków nie stać na kupno lub wynajem swojego mieszkania”.
43 proc. ludzi między 18. a 35. rokiem życia mieszka z rodzicami, to dwa razy więcej niż w Niemczech i 20 razy więcej niż w Danii – podkreślał w poniedziałek na konferencji prasowej w Szczecinie Adam Ostolski. – 5,5 mln Polaków mieszka w domach o złym stanie technicznym, bez kanalizy lub w mieszkaniach przeludnionych – dodał.
Zjednoczona Lewica chce wprowadzić postulat zakazujący eksmisji na bruk, pomóc frankowiczom oraz uruchomić narodowy program budowy mieszkań komunalnych. – Byłby on finansowany ze środków banku gospodarstwa krajowego – mówi Adam Ostolski.
Zjednoczona Lewica proponuje program, w którym Bank Gospodarstwa Krajowego pożycza samorządom na budowę lokali komunalnych. Kolejne postulaty to pomoc dla frankowiczów i bankowy fundusz pomocy osobom z problemami w spłacaniu kredytów hipotecznych.