TOK FM: Podsumowanie tygodnia

9 grudnia 2017 w weekendowym poranku Radia TOK FM Adam Ostolski i Wojciech Przybylski dyskutowali o reformie sądownictwa i rekonstrukcji rządu.

– Czy jest coś ,co może prezydenta Andrzeja Dudę nakłonić, by ustawy zawetować? – pytała Karolina Głowacka, gospodyni sobotniego „Poranka” w Radiu TOK FM.

Zdaniem Adama Ostolskiego, prezes Kaczyński zabezpiecza się przed niemiłymi dla rządzących „niespodziankami”. – Wydaje mi się, że sposób w jaki Jarosław Kaczyński przeprowadza rekonstrukcję rządu, tzn. odsuwając naprawdę ważne decyzje personalne na styczeń, to próba zabezpieczenia się przed jakimś nieoczekiwanym ruchem ze strony prezydenta – uważa publicysta „Krytyki Politycznej”.

Ostolski przypomniał, że prezydent ma swoją rolę w powoływaniu rządu. – Zawsze może więc zagrać ostrzej…. Jeśliby chciał. Ale myślę, że potrzebowałby jakiegoś większego wsparcia niż tylko argumenty merytoryczne i upokorzenia, jakie zadaje mu partia rządząca swoimi poprawkami.

Gość TOK FM uważa, że w podjęciu decyzji o niepodpisywaniu ustaw o SN i KRS mogłaby pomóc prezydentowi „mobilizacja społeczna”. – W lipcu prezydent pozwolił sobie na weta, bo była bardzo duża mobilizacja Polek i Polaków. Tym razem nie jestem optymistą – przyznał publicysta „Krytyki Politycznej”.

Link do omówienia audycji