PR24: co z ochroną zdrowia

O problemach ochrony zdrowia, relacjach między Polską a Unią Europejską i reformie sądów rozmawiał Adam Ostolski z Marcinem Makowskim 8 stycznia 2018 na antenie Polskiego Radia 24. Gospodarzem audycji był Sławomir Jastrzębowski.

– W każdym systemie ochrony zdrowia jest miejsce na prywatną praktykę lekarską, ale nie może ona pełnić funkcji podstawowych. Jej nadmierny rozrost powoduje, że prywatne przychodnie obsługują problemy relatywnie proste, które nie grożą komplikacjami medycznymi i na których można zarobić, a pacjenci z trudnymi problemami odsyłani są do publicznej ochrony zdrowia, co generuje jeszcze wyższe koszty po stronie publicznej – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej.

Jak podkreślił Adam Ostolski, w Polsce na ochronę zdrowia wydaje się za mało, a nakłady należą do najniższych w krajach rozwiniętych, co „nie może nie odbijać się na funkcjonowaniu tego systemu”.

– Drugim dużym problemem są braki kadrowe. Dzięki protestowi rezydentów, widać skalę braków kadrowych wśród lekarzy, ale taki sam problem dotyczy także pielęgniarek. Należy więc tak przeorganizować pracę w ochronie zdrowia, by ludzie bardziej się do niej garnęli – zaznaczył Ostolski.

Link do audycji