TOK FM: Nowelizacja ustawy o IPN

29 stycznia 2018 Adam Ostolski i Karolina Przewrocka rozmawiali w audycji Agaty Kowalskiej na antenie Radia TOK FM o polskich i zagranicznych reakcjach na nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Link do podcastu

Dr Adam Ostolski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, cytował w TOK FM fragment ekspertyzy Ministerstwa Spraw Zagranicznych: urzędnicy przestrzegali przed negatywnymi skutkami, jakie mogą przynieść proponowane regulacje, które teraz są przyczyną napięcia w stosunkach Polska – Izrael.

[…]

Chciałbym zacytować fragment ekspertyzy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czyli opinii ministerstwa, kiedy był to (nowelizacja ustawy o IPN – przyp.red.) jeszcze projekt rządowy i jeszcze nie pojawił się w Sejmie – mówił dr Ostolski. – Moim zdaniem to nie jest przypadek, że projekt powstał w Ministerstwie Sprawiedliwości, dokładnie tym samym, którego szef, w kompetencji prokuratora generalnego, wnosił apelację, domagając się złagodzenia wyroku dla skazanego za spalenie kukły Żyda. Coś w tym ministerstwie naprawdę nie styka, moim zdaniem bardziej niż w niektórych innych ministerstwach – mówił socjolog.

Ostolski cytował fragment ekspertyzy MSZ, która przewiduje, jakie mogą być długofalowe konsekwencje tego prawa, i że mogą one wręcz „osłabić na arenie międzynarodowej nasze argumenty merytoryczne i wagę sprzeciwu moralnego zgłaszanego przez Polskę oraz utrudnić korzystanie z już dostępnych środków reagowania wobec przypadków obrażania dobrego imienia naszego kraju przez nieuprawnione twierdzenia” – mówił dr Ostolski.

Link do całej relacji