PR24: zakaz handlu i ustawa o IPN

W Debacie Poranka 12 marca 2018 na antenie Polskiego Radia 24 Adam Ostolski dyskutował z Jakubem Jałowiczorem o reformie ograniczającej handel w niedzielę, pogorszeniu stosunków z USA i nowelizacji ustawy o IPN.

Według Adama Ostolskiego ustawa o IPN-ie powinna być zmieniona. – Głównym powodem międzynarodowego zainteresowania ustawy są poważne argumenty przeciwko zgłaszane przez historyków, polityków, jak np. Jana Olszewskiego czy prof. Sławomira Cenckiewicza – powiedział publicysta, który wyraził przekonanie, że „ustawa będzie zmieniona”.

– Czy będzie zmieniona w wystarczającym stopniu, to wątpię, ale zmiany na pewno będą wprowadzone. Już widzimy, że rząd próbuje się wycofać z ustawy. Na Ukrainie jest podobna ustawa, która zabrania kwestionowania sensu walki UPA. To knebluje debatę historyczną. Nie jest to wzór prawodawstwa, po który powinniśmy sięgać – powiedział publicysta.

Jak zauważył Adam Ostolski, napięcia na linii Polska-USA są poważne. – Cieszę się, że prezydent zaczyna rozumieć problem. Żałuję, że nie doszedł do tej refleksji przed podpisaniem ustawy. Natomiast jeśli Departament Stanu mówi, że wizyta polskiego szefa MSZ nie jest planowana, to jest to w języku dyplomacji bardzo stanowczy sygnał ochłodzenia relacji. Na ten problem nakłada się fakt, że bardzo wiele zainwestowaliśmy w sojusz z USA, psując nasze relacje z sojusznikami w Europie. Przyszłość bezpieczeństwa Polski leży również w UE – stwierdził komentator.

Link do audycji