KL: Lewica i Koalicja Europejska

O koalicji zbudowanej wokół PO, postdemokracji i sytuacji na lewicy rozmawiał Adam Ostolski z Tomaszem Sawczukiem w Kulturze Liberalnej. Wywiad ukazał się 12 marca 2019.

Niezależnie od tego, czy w Polsce będzie rządzić PiS, czy Platforma, największym wyzwaniem, jakie nas czeka, są zmiany klimatu. Na martwej planecie nie będzie niezawisłych sądów. To jest też fundamentalna sprawa dla polityki europejskiej. Mam takie dziwactwo, że namiętnie śledzę głosowania w Parlamencie Europejskim. W 2013 roku było głosowanie nad podniesieniem ceny emisji CO2, ponieważ były one wtedy śmiesznie niskie. Jeśli dobrze pamiętam, to wszyscy członkowie PO głosowali wtedy przeciw. Z kolei w 2017 roku polski Sejm uruchomił procedurę „żółtej kartki” w sprawie unijnego pakietu zimowego. Chodziło o to, by prawo unijne nie przeszkadzało budować w Polsce nowych elektrowni węglowych. Za uchwałą głosowało 410 posłów, w tym prawie wszyscy posłowie PO i Nowoczesnej.

Jeśli nie zatrzymamy zmian klimatu, to dyskusja o tym, czy na górze będzie Kaczyński, czy Schetyna, naprawdę będzie czysto teoretyczna. A z tego punktu widzenia PO–PiS ma się świetnie.

Link do rozmowy