PR24: Debata dnia

15 kwietnia 2019 Adam Ostolski debatował z Tadeuszem Płużańskim o strajku nauczycieli i miejscu Polski w Unii Europejskiej. Gospodarzem audycji była Magdalena Złotnicka.

Według Adama Ostolskiego, ze strony polskich władz – zarówno obecnych, jak i poprzednich ekip rządzących – brakuje chęci do dialogu ze społeczeństwem. – Kolejne rządy w Polsce wprowadzają zmiany, także w edukacji, niejako odgórnie. Bez konsultacji; w przypadku edukacji – bez konsultacji z nauczycielami. Warto negocjować, wspólnie przemyśleć z „aktorami społecznymi” proponowane rozwiązania. Rząd PiS, podobnie jak wcześniej rząd PO, nie zdał egzaminu z reformowania państwa. Zabrakło konsultacji ze społeczeństwem – podkreślił gość PR24.

Odniósł się również do pomysłu powiązania wynagrodzenia z liczbą godzin pracy nauczyciela. – Gdybym był nauczycielem, poczułbym się trochę obrażony propozycjami pani Beaty Szydło. Bo one zawierają taką sugestię, że nauczyciele w Polsce pracują mało czy za mało. A to nieprawda. Wiemy to z kalkulacji wykonanych przez Instytut Badań Edukacyjnych. Według IBE część godzin, które nauczyciele spędzają „przy tablicy” to mniej niż polowa całej pracy. Z rożnych obowiązków wychodzi nauczycielowi ponad 40 godzin pracy. To jest protest pracowniczy. Jest protestem, który dotyczy płac. Chodzi tu też tak naprawdę o to, jaka będzie polska szkoła: czy będzie tworzona w dialogu czy pewne wizje będą wprowadzane według „widzi mi się” kolejnych ministrów – zaznaczył Adam Ostolski.

Link do audycji