The End of Ice | Koniec lodu


Zapraszamy na spotkanie na żywo z Dahrem Jamailem – amerykańskim dziennikarzem, reporterem, byłym korespondentem wojennym, autorem książki „Koniec lodu” – prowadzenie Adam Ostolski. Symultaniczne tłumaczenie (EN/PL, PL/EN)

Dahr Jamail – ur. 1968 r., amerykański dziennikarz, wieloletni współpracownik portalu Truthout i telewizji Aljazeera, autor książek: „Beyond the Green Zone: Dispatches from an Unembedded Journalist in Occupied Iraq” (2007), „The Will to Resist: Soldiers Who Refuse to Fight in Iraq and Afghanistan” ( 2009), „Mass Destruction of Iraq: The Disintegration of a Nation: Why It Is Happening, and Who Is Responsible” (2014) oraz „The End of Ice” (2019) Był jednym z niewielu niezależnych dziennikarzy piszących reportaże z Iraku podczas amerykańskiej inwazji w 2003 roku. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Martha Gellhorn Award for Investigative Journalism (2008). W 2018 r. otrzymał Izzy Award za wybitne osiągnięcia dziennikarskie w kategorii mediów niezależnych (2018). Jurorzy docenili jego przełomową i wnikliwą działalność sprawozdawczą w 2017 r., która obnażyła konsekwencje militaryzmu i zagrożeń dla przyrody. Legendarny historyk amerykański Howard Zinn napisał o nim: „To znakomity dziennikarz, który kultywuje najszlachetniejszą tradycję tej profesji”.

[W książce „Koniec lodu”] „Dahr Jamail zabiera nas do miejsc, w których negowanie skutków zmiany klimatu jest niemożliwe – lodowców i społeczności rybackich, nadmorskich miast i raf koralowych, lasów na całym świecie – i informuje nie tylko o tym, co się tam dzieje, lecz także o uczuciach, jakie budzi konfrontacja z tą rzeczywistością. Każda podróż przynosi to samo odkrycie: ażeby skuteczne zakwestionować nasze niszczące Ziemię systemy społeczne, musimy być gotowi wzbudzić w sobie żal za tym, co zostało i zostanie utracone. “Koniec lodu” zmaga się ze stanem żałoby, który towarzyszy uczciwemu zaangażowaniu w sprawy świata” – Robert Jensen.

Link do polskiej wersji nagrania na fb